Svátky

Vánoční postavy

11. prosince 2012 v 15:31 | Sunny
Tak se na jednom blogu našla takový zajímavý článek :D Je otom jaká postava kde naděluju dárky XD Chápu že už většina nevěří ale k Vánocům to patří :)) Já třeba vůbec netušila že v číně naděluje "Vánoční Dědek" XD

Francie

Oslava vánočních svátků ve Francii se liší region od regionu. Ale skoro všude hraje hlavní roli ve vánoční nadílce Pére Noel - Otec Vánoc, který naděluje malé dárečky 6. prosince a velké dary nechává o Štědrovečerní noci v dětských botách položených u krbu. Vypadá stejně jako Santa Claus, jen možná o něco tlustší, ale to závisí na jednotlivém vyobrazení. Dospělí si navíc nadělují silvestrovské a novoroční dary.
Image père noël

Finsko

Severská země je považovaná za jeden ze dvou domovů Santa Clause. Podle tradice sídlí v Laponsku, je oděn do kozích kůží a létá na saních tažených soby a má jméno Joulupukki nebo Velký Ukko. Je označován za jeden z předobrazů Santy a dnes se obléká do jeho kabátu. Dřív býval popisován jako "vánoční kozel" a jeho původ sahá do pohanských dob.

Bulharsko

Bulharský Děda Koleda v některých rodinách podle zvyklosti rozdává dárky hned dvakrát - poprvé 24. prosince na Štědrý den a podruhé 6. ledna, kdy začínají pravoslavné Vánoce. Během komunistické éry v minulém století ho sice nahradil ruský Děda Mráz, ale dnes opět dětem v Bulharsku přináší pytel dárků Děda Koleda.

Itálie

Středomořská země ze světových zvyklostí výrazně vybočuje, protože zde naděluje dárky žena - ošklivá, ale dobrosrdečná stařena Befana. Má podobu staré ženy v černém šálu, která létá na koštěti a přes komín navštěvuje domy dětí, kterým v předvečer svátku Zjevení Páně (5. ledna) naděluje dárky a cukroví, těm zlobivým také uhlí.

Španělsko

Pyrenejská země se drží tradice - španělským dětem přinášejí dary Tři králové, kteří podle Bilble přinesli dary Ježíškovi, a tak symbolicky zavedli obyčej vánočního obdarovávání. Podle starých zvyklostí dárky nadělují 5. - 6. ledna a na oslavu jejich příchodu se pořádají slavnosti, ale dnes se španělské Vánoce stále více globalizují.

Švédsko

Švédským duchem Vánoc je skřítek Jultomten s červenou čepičkou, který se prý většinu roku schovává někde v tmavém koutě obydlí a objevuje se na Štědrý den. Rozdává dárky, nebo je ukrývá na zastrčených místech domu. Švédské rodiny mu chystají kaši s mlékem a máslem, aby jim v novém roce nevyváděl naschvály.

Rusko

Sovětský děda Mráz alias Mrazík byl dlouhá desetiletí vážným sokem Santa Clause, protože ovládal značnou část Evropy i Asie. V ruské mytologii býval bohem zimy, ale postupně se jeho úloha smrskla na pouhého dodavatele vánočních dárků. Velkého Starce seceru, jak byl přezdívaný, ale dnes pozvolna vytlačuje jeho americký konkurent.

Čína

Vánoce ve více než miliardové Číně se liší kraj od kraje a o zvycích prostého lidu na vsích není moc známo. Za symbol Vánoc je považován Dun Che Lao Ren - Vánoční dědek. Podobně jako mnozí jeho kolegové nosí červené oblečení s kožešinou a plný pytel dárků, které naděluje dětem do punčošek. A až na asijské rysy, jako by vypadl z oka Santa Clause.

Vánoční pověry

29. listopadu 2012 v 13:49 | Sunny
Za chvíli jsou tu Vánoce tak už začnu přidávat články s Vánoční tématikou :)) Tady máte první :)


Asi ke všemu o vánocích se váže nějaká pověra, ke štědrovečerní večeři je jich ale asi nejvíce. Dávám vám sem jen pár z nich :D
Věříte v nějaké? :))
  • U štědrovečerního stolu nesmí být lichý počet lidí, lichého by si totiž odvedla Smrt. Pokud přesto je, rodina prostírá pro jednoho navíc i když tam není.
  • Od štědrovečerní večeře se nevstává!
  • Když se nohy štědrovečerního stolu obtočí provazem nebo řetězem, domu se celý příští rok vyhnou zloději.
  • Pod talíř se dává rybí šupina, která přináší peníze.
  • Zbytky od večeře se mají zakopat ke stromům v zahradě, aby měly příští rok dostatek ovoce.
  • Kdo se celý den postí (nebude nic jíst), večer uvidí Zlaté prasátko.
  • Když se sní při štědrovečerní večeři kousek okoralého chleba, přinese to štěstí.
  • Kdo si pod štědrovečerním stolem šlápne na sekeru, toho prý nebudou bolet nohy a zůstane celý rok zdráv.

 
 

Reklama

2012 - 2013 © Sunny | Hosting: Blog.cz | Design by Domi